Złote zasady przeglądu auta przed zimą

Zima jest bardzo wymagającą porą roku dla każdego pojazdu. Nic więc dziwnego, że przed rozpoczęciem sezonu wielu kierowców zgłasza się na przegląd auta. Jako właściciel warsztatu musisz znać najważniejsze zasady jego przeprowadzania. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Niskie temperatury, wilgotność, a także wszechobecna sól drogowa sprawiają, że zimą samochody są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia. Przeprowadzenie przeglądu jesienią pozwala uniknąć niespodziewanych awarii w kolejnych miesiącach. To główny powód, dla którego do Twojego warsztatu samochodowego zgłasza się wielu kierowców.

Wymiana płynów w aucie przed zimą

Jedną z najważniejszych czynności przed zimą jest sprawdzenie stanu olejów, a razie konieczności – ich wymiana. Wielu kierowców decyduje się na zmianę oleju w skrzyni biegów i oleju silnikowego raz w roku – właśnie przed sezonem zimowym. Dlatego warto zaopatrzyć swój warsztat w produkty tego typu, opracowane z myślą o różnych modelach aut. Przykładowo, samochody osobowe mają bowiem inne potrzeby niż np. dostawcze.

Pamiętaj też o wymianie płynu do spryskiwaczy. Należy pozbyć się preparatu letniego i zastąpić go zimowym, który nie zamarznie w instalacji przy pierwszych mrozach.

Przeglądy układów

Gruntownego przeglądu wymaga także wiele układów, które odpowiadają m.in. za bezpieczną jazdę. Mowa tu m.in. o takich systemach jak:

  • układ hamulcowy,
  • układ chłodzenia,
  • układ elektryczny.

Specjalista powinien zauważyć ewentualne usterki, które mogą uwydatnić się w kolejnych miesiącach, zwłaszcza zimą. Prowadząc profesjonalny warsztat, z pewnością korzystasz z diagnostyki komputerowej, dzięki której można odczytać ewentualne błędy i łatwiej dokonywać napraw.

Wymiana opon na zimowe

Podstawowym zabiegiem jest też wymiana opon przed zimą. Klienci zwykle przyjeżdżają do warsztatu z własnymi oponami. Warto jednak pamiętać o tym, aby – przed ich wymianą – dokładnie ocenić ich stan i sprawdzić, czy pozwalają na korzystanie przez kolejny sezon. Uszkodzone opony mogą być bowiem bardzo niebezpieczne.

Ciekawym pomysłem jest też stworzenie przechowalni opon przy warsztacie. Klienci chętnie korzystają z usługi magazynowania zapasowego ogumienia letniego / zimowego w innym miejscu niż we własnej piwnicy czy garażu. W takich przechowalniach opony pozostają bezpieczne przez kolejne pół roku, a przy następnej zmianie nie trzeba martwić się transportowaniem ich do warsztatu.

Jak zachęcić klientów do przeglądu przed zimą w Twoim warsztacie?

Przed zimą zainteresowanie usługami warsztatów samochodowych rośnie. Jeszcze większe jest ono po pierwszych przymrozkach, gdy okazuje się, że kierowcy nie zdążyli wymienić opon czy płynów eksploatacyjnych. Aby zachęcić ich do skorzystania z Twoich usług wcześniej, najlepiej jesienią, można zaproponować atrakcyjne promocje. Wiele warsztatów decyduje się na zaoferowanie całego zestawu usług w niskiej cenie.

Kompleksowe przygotowanie samochodu do zimy w wielu przypadkach może pozwolić zachować go w odpowiednim stanie na dłużej.

Aktualności