Oleje silnikowe na zimę: jak wybrać i nie żałować?

Olej silnikowy pozwala na zachowanie odpowiedniego funkcjonowania silnika. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych preparatów tego typu, odbiegających od siebie dokładnym składem i właściwościami. Jak wybrać właściwy olej silnikowy na zimę?

Olej silnikowy na zimę

Zima jest szczególnie wymagającym czasem dla wszelkich płynów wykorzystywanych w pojazdach. W tym okresie panują niskie temperatury, a także pojawiają się trudności z odpaleniem pojazdu. Wilgoć, mróz i brud mogą zaszkodzić wielu komponentom w samochodzie. Z tego powodu zimą warto zadbać o wysokiej jakości płyny eksploatacyjne, w tym również oleje silnikowe. Zima to czas, w którym pojazdy są eksploatowane bardzo intensywnie. Przed sezonem warto więc sprawdzić stan oleju, a jeśli jest zużyty – wymienić go na nowy. W innym przypadku trzeba liczyć się z ewentualnymi uszkodzeniami turbosprężarki, panewek korbowodowych i innych elementów wchodzących w skład silnika. Oleje stworzone z myślą o zimie są odpowiednio oznaczane. Dla przykładu, w produktach 10W-40 pierwszy człon z literą W mówi o lepkości zimowej, a drugi, czyli sama liczba – o lepkości letniej. Warto zwracać uwagę na takie symbole, kupując płyny eksploatacyjne do samochodu.

Gęstość oleju silnikowego na zimę

Olej silnikowy na zimę powinien być rzadki. Poleca się preparaty o gęstości 5W ; wówczas można mieć pewność, że nie staną się one zbyt gęste w trakcie mrozów. Latem wskazane jest natomiast, by płyn nie był za rzadki. Oznacza to, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wymienianie oleju przed sezonem zimowym i letnim . Nie w każdym pojeździe jest to jednak niezbędne, ponieważ czynność tę należy przeprowadzić po przejechaniu określonego dystansu. Jeśli nie masz możliwości wymiany oleju dwa razy w roku, kup najbardziej uniwersalny preparat, o niskiej gęstości zimowej i wyższej gęstości letniej. Świetnie sprawdzi się m.in. olej PETRONAS Syntium z technologią CoolTech+™ zapewniająca kontrolę nad utratą ciepła w silniku.

Jakość olejów silnikowych ma znaczenie

Silnik jest najważniejszym elementem w całym pojeździe. Z tego powodu warto zadbać o jego odpowiedni stan. Kluczowy jest wybór olejów silnikowych wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów. Warto sięgać po wyroby markowe, przetestowane przez tysiące klientów . Wskazane jest też zapoznanie się z informacjami na jego temat oraz opiniami innych użytkowników. Obecnie z łatwością można znaleźć je w internecie. Przy zakupie oleju silnikowego na zimę warto więc zwrócić uwagę na takie czynniki jak:  typ – olej zimowy, letni lub uniwersalny,  gęstość – zimą powinna być jak najmniejsza, by płyn mógł zachować swoje właściwości w temperaturach sięgających nawet -35 o C,  jakość oleju silnikowego i opinie na jego temat.

Często lepiej kupić nieco droższy olej silnikowy od sprawdzonego producenta niż stawiać na tanie produkty niskiej jakości. Uszkodzenie komponentów silnika wymaga bowiem konieczności przeprowadzenia niezwykle kosztownych napraw.

Aktualności